Vapur’un Tarihi

ŞEHİT NECATİ GÜRKAYA (ŞEHİT MUHAREBE SUBAYIMIZ)

Hiç şüphesiz Kıbrıs Barış Harekatı’nın bizim açımızdan en acı olayı,KOCATEPE  savaş gemimizin kendi uçaklarımız tarafından yanlışlıkla batırılması  idi. NECATİ GÜRKAYA’da o gemide muhabere Subayı olarak bulunuyordu.

Kocatepe batıyordu, gemi komutanı Güven Erkaya daha önce tatbik ettirilen şekli ile gemiyi terk emrini verdi. Bazı subaylar ki NECATİ GÜRKAYA’da onlardan biri idi, Ordunun malına zarar gelmemesi için kendi hayatlarını riske atmışlar ve bunun sonucunda da mağlup çıkmışlardır. NECATİ GÜRKAYA şartları içinde çok kıymetli ve üzerine devletinin zimmetlediği yaklaşık 15-20 kg.lik seyyar telsiz cihazını bir naylon torbaya sarıp boynuna bağlar.Tek amacı vardır kendinden önce ilk kurtarılacak ordu malını selametle gemiden  çıkarmaktır. NECATİ GÜRKAYA boynundaki zimmeti ile terk yerine gelir. Denize  atlamayan kendisi ve komutanı kalmıştır. Bu arada Komutanı can yeleğini şişirmediğini fark eder ve kendisini uyararak hemen yeleğini şişirmesini  söyler. NECATİ GÜRKAYA “Komutanım ancak zimmetimi hazırladım, içerde çok  patlamalar var, yeleğimin ipini suda çekeceğim, merak etmeyin komutanım zaten  bunun usulü böyledir”der ve kendini boynuna bağladığı zimmeti ile denize  atar. NECATİ GÜRKAYA denize düşünce can yeleğinin ipini çekip şişirmeye  çalıştıysada,yeleğin içindeki karbonmonoksit gazı boşaldığından başarılı  olamaz ve yeleği şişmez.NECATİ GÜRKAYA Akdenizde boynundaki telsizle  kaybolmuştur. Kocatepe mürettebatı bir İsrail gemisi tarafından kurtarılır ancak saatler süren aramalar sonucu NECATİ GÜRKAYA’ya ulaşılamaz. Akdeniz, ne NECATİ GÜRKAYA’yı nede boynundaki zimmetini inatla su yüzüne bırakmadı.

NECATi  GÜRKAYA bir an olsun boynundaki ağırlıktan kurtulmayı düşünmedi.Belki de yanında ordu malı zimmeti olmadan canını kurtarmak ona boynundakinden daha ağır gelecekti.

T.C Devleti NECATİ GÜRKAYA’yı unutmadı. İsmini Kıbrıs ve Türkiye’de bir çok yere ve o sıralarda İstinye tersanesinde inşa edilmekte olan yolcu vapuruna vererek, mezarı olan denizler üzerinde anısını yaşatmaktadır